راهنمای خرید, مقایسه

تشخیص اسپیکر خوب!

چه چیزهایی باعث می شود تا اسپیکری بهتر از اسپیکر دیگر باشد؟

تکنولوژی اسپیکرها پیچیده به نظر نمی‌رسند. درایورهایی که درون یک محفظه قرار گرفته‌اند، امواج صدا را به بیرون هدایت می‌کنند. تعدادی سیم و قطعه نیز وجود دارند که همه چیز را باهم هماهنگ می‌کنند. اگر به صدای اسپیکرهای مختلف گوش داده باشید، به احتمال زیاد به حقایقی در مورد جهان صوتی پی برده‌اید: صدای بعضی بلندگوها بهتر از صدای بلندگوهای دیگر است. عناصر ماده، طراحی و اجرا در اسپیکرها در صدایی که در نهایت تولید می‌شود اهمیت دارد. در مقاله چه چیزهایی باعث می شود تا اسپیکری بهتر از اسپیکر دیگر باشد به تمامی این عناصر خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

چه چیزهایی باعث می شود تا اسپیکری بهتر از اسپیکر دیگر باشد؟

 

چه چیزی باعث عالی شدن یک اسپیکر می شود؟

بهترین اسپیکرها صدایی با دقت بالا تولید می‌کنند. به عبارت دیگر اسپیکرهای با کیفیت، صدا را تغییر نمی‌دهند. به صورت ایده‌آل صدای ترومپت در موسیقی یا صدای شلیک یک گلوله در فیلم دقیقا با همان کیفیتی که ضبط شده، پخش می‌شود. متاسفانه باید بگوییم که هیچ اسپیکری کامل نیست اما در مورد بهترین آن‌ها می‌توان گفت که تقریبا اسپیکرهای کاملی هستند.

 

مواد

مواد به کار رفته در اسپیکر

با مقایسه مشخصات فنی اسپیکرها با هم، خواهید فهمید که مخروط‌های موجود در هر درایور می‌تواند از مواد مختلفی ساخته شود. مخروط‌ها می‌توانند از کاغذ، آلومینیوم، پلی پروپلین یا چیزهایی شبیه پلیمرهای فیبری سرامیکی/شیشه‌ای ساخته شوند. سوالی که در این‌جا مطرح می‌شود این است که چرا با وجود چنین تنوع‌هایی که در دستگاه‌ها وجود دارد اما بازهم اسپیکرها کار مشابهی را انجام می‌دهند: هوا را به جلو می‌رانند تا صدا ایجاد کنند. برای فشردن هوا، اکثر مخروط‌ها مانند یک پیستون حرکت می‌کنند اما در فرکانس‌های خاص به جای این که مثل پیستون حرکت کنند منعطف می‌شوند. انعطاف‌پذیری صدا را بر می‌گرداند.

البته طراحان سعی می‌کنند تا با استفاده از مواد سخت‌تر این انعطاف پذیری را به حداقل برسانند. طراحان اسپیکرها نظرات مختلفی دارند تا این انعطاف پذیری را به حداقل برسانند. پل بارتون، بنیانگذار و طراح اصلی در Speakers PSB، از مخروط‌های آغشته به خاک رس به دلیل این که سخت‌تر هستند در اسپیکرهای خود استفاده می‌کند. Sandy Gross، موسس Polk Audio ،Definitive Technology و GoldenEar Technology می‌گوید تیم او از پلی پروپیلن استفاده می‌کند. زیرا سریع بوده و بهترین رزونانس سطح پایین را ارائه می‌دهند. مواد مورد استفاده در اسپیکر، از سیم‌ها گرفته تا چسب می‌تواند صدای کلی را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل طراحان بلندگو با دقت هر جزء را انتخاب می‌کنند.

 

طرح های صدا

موادی که در یک اسپیکر استفاده شده‌اند، فقط بخشی از یک پازل هستند و نحوه قرارگیری این عناصر نیز بر صدا تاثیر می‌گذارد. پل بارتون این مورد را به آشپزی تشبیه کرده و می‌گوید شما می‌توانید تعدادی سرآشپز را در یک آشپزخانه با مواد مشابه قرار دهید، اما طعم غذای برخی سرآشپزها از سرآشپزهای دیگر بهتر است.

به عنوان مثال یک محفظه را فرض کنید که در آن برای تولید صدا درایورها و ادوات الکترونیکی را قرار می‌دهید. اگر شما این محفظه را به دقت طراحی نکنید تاثیر منفی برروی صدا خواهد گذاشت. اگر این محفظه بیش از حد گسترده باشد صدا در داخل محفظه منعکس می‌شود. ایجاد صدای متقابل که با امواج صدایی که مستقیما از درایورها می‌آید تداخل پیدا می‌کند.

اگر درایور را به اندازه کافی ایمن نکنید ایجاد اعوجاج می‌کند. مدار متقاطع یکی دیگر از مولفه‌های اصلی در نحوه صدای بلندگو است. در یک اسپیکر با بیش از یک درایور، متقاطع (ها) تعیین می‌کنند که کدام فرکانس توسط چه درایوری تولید شود. به عنوان مثال، فرکانس‌های بالا (سه برابر) به یک بلندگو، با فرکانس پایین (باس) به ووفر فرستاده می‌شود.

Sandy Gross یک مدار متقاطع را با هادی ارکستر مقایسه می‌کند، زیرا هادی‌های مختلف باعث تفاوت در صدای ارکستر می‌شوند. به همان شیوه، دو بلندگو با استفاده از همان درایورها با تنظیمات مختلف متقاطع صدا کاملا متفاوت خواهند بود. هر درایور دارای طیف وسیعی از فرکانس‌ها است که می‌تواند آن‌ها را تولید کند اما برخی از آن‌ها به اندازه درایورهای دیگر نمی‌توانند فرکانس خوبی را ایجاد کنند. طراحی بلندگو با استفاده از ترکیبی از درایورها و متقاطع‌ها اجازه می‌دهد تا هر درایور بر فرکانس‌هایی که می‌تواند به طور دقیق تولید کند تمرکز کند.

 

اجرا

با هزینه کردن و طراحی یک محفظه خوب شما می‌توانید صدا را در اسپیکر به حداکثر کیفیت برسانید. شما تمامی ملزومات مورد نیاز یک اسپیکر را درون آن قرار می‌دهید و سپس فرکانس رزونانس را آزمایش می‌کنید که در آن دامنه پاسخ نسبی، حداکثر است. اما هنگامی که شما تمام این اجزای سازنده را در اختیار دارید هنوز نمی توانید صدا را در محدوده‌ دلخواه خود داشته باشید.

در این مرحله، شما یک پایه محکم برای یک اسپیکر عالی دارید. اما یک عنصر دیگر از صدا وجود دارد که به نقل از گراس هیچ‌کس نمی‌داند چطور آن‌را اندازه گیری کند. این عنصر تصویربرداری صدا است. به این معنی که چگونه صدای تولید شده توسط بلندگوها توسط مغز شما تفسیر می‌شود تا یک تصویر منسجم و صحیح از صدا ایجاد کند. اگر بلندگوها به خوبی کار تصویر را برای شما انجام دهند یک صدای فراگیر را می شنوید. طراحان بلندگو باید به مدل های تولید گوش فرا دهند و کاری کنند که هر بلندگو این تصویربرداری را برای شنونده به درستی و به راحتی انجام دهد. این بخشی از هنر طراحی بلندگو است.

خریداران اسپیکر چه کار کنند؟

در نهایت برای این‌‌که اسپیکر ایده‌آل خود را بخرید بایستی به صدای آن گوش دهید. در حالت ایده آل، برای ارزیابی کیفیت صدا باید بلندگوها را در تنظیمات مختلفی قرار دهید. خوشبختانه، برخی از تولیدکنندگان درک درستی از سلیقه شخصی افراد برای خرید محصولاتشان دارند. شرکت‌هایی مانند Audioengine و تازه وارد واناتو 30 روز “دوره آزمایشی” را ارائه می‌دهند. به عبارت دیگر شما می‎توانید اسپیکر مورد علاقه خود را با این شرایط انتخاب کنید و در منزل خود به تست آن بپردازید و در صورتی که از کیفیت آن راضی نبودید بدون هیچ مشکلی آن را به شرکت بازگردانید.

 

برای خرید انواع اسپیکر می توانید در سایت ما به نشانی www.digisolaris.com از محصولات بازدید کرده و یا به آدرس فروشگاه سولاریس واقع در کرج، چهارراه هفت تیر، مجتمع کامپیوتر کیش، طبقه بالای همکف،واحد 206 مراجعه نموده و سفارش خود را ثبت نمایید تا در سریع‌ترین زمان ممکن محصول خود را دریافت کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.