مقایسه, نقد و بررسی

ADSL Vs. VDSL و اینترنت

تفاوت میان اینترنت ADSL و VDSL و فیبر نوری چیست؟

اوایل اسفندماه سال 1395 مخابرات از اینترنت VDSL رونمایی کرده و خبر از آغاز ارائه اینترنت VDSL در برخی از مناطق تهران داد. سوالی که در حال حاضر برای کاربران پیش می‌آید این است که چه تفاوتی بین اینترنت ADSL و VDSL وجود دارد؟ آیا اینترنت VDSL و فیبرنوری یکی هستند؟ اگر نه تفاوت آن‌ها در چیست؟ آیا تجهیزات دریافت اینترنت در این سه نوع متفاوت است؟ این‌ها سوالاتی هستند که در این مقاله قصد داریم تا به آن‌ها پاسخ دهیم. و شما نیز اگر می‌خواهید در این زمینه اطلاعاتی را کسب کنید از شما دعوت می‌کنم تا با ما همراه باشید.

 

تفاوت میان اینترنت ADSL و VDSL و فیبر نوری چیست؟

یکی از اشتباهاتی که این روزها در میان کاربران اینترنت بسیار اتفاق می‌افتد این است. که بسیاری افراد اینترنت VDSL و فیبر نوری (UFB) را مشابه هم می‌دانند در صورتی که این دو شباهتی به یکدیگر نداشته و متفاوت از هم هستند.

 

اینترنت ADSL

اینترنت ADSL

ADSL مخفف عبارت Asymmetric Digital Subscriber Line است. این فناوری از زیرشاخه اتصال‌های DSL و از قدیمی‌ترین سرویس‌های اینترنت در جهان به شمار می‌آید. با این فناوری با استفاده از خطوط تلفن و بدون این که برای تماس‌های صوتی مزاحمتی ایجاد شود به اینترنت متصل شوید. از مزیت‌های اینترنت ADSL این است که نیازی به کابل کشی و نصب خطوط جدید ندارید و برروی خط تلفن به راحتی می‌توانید یک اتصال ADSL برقرار کنید. برای برقراری یک ارتباط ADSL علاوه بر خط تلفن به یک مودم ADSL نیاز دارید. سرعت دانلود در اینترنت ADSL تا 24مگابایت بر ثانیه و سرعت آپلود تا 1 الی 2 مگابایت بر ثانیه است. از پارامترهایی که برروی سرعت و کیفیت اینترنت ADSL تاثیرگذار است عبارتند از:

  • سیم‌های تلفن
  • فاصله خانه از مرکز مخابرات
  • بستر خطوط تلفن شهری

این نوع اینترنت بیشتر برای افرادی مناسب است که به مرکز مخابراتی یا تجهیزات سرویس دهنده اینترنت نزدیک‌تر هستند. به دلیل این‌که افرادی که به مرکز مخابراتی نزدیک‌تر و یا Upstream هستند سرویسی با کیفیت و سرعت بیشتر نسبت به افراد Downstream و دورتر به مرکز مخابراتی دریافت می‌کنند این نوع اینترنت اینترنت ADSL نامتقارن نامگذاری شده است.

 

اینترنت VDSL

VDSL مخفف عبارت Very-high-bitrate Digital Subscriber Line است. این فناوری، نسل جدید اتصال DSL برروی بستر کابل‌های شبکه است. اولین تفاوتی که اینترنت ADSL با اینترنت VDSL دارد اینست که برای دریافت اینترنت ADSL نیاز به کابل کشی جداگانه نبوده و به راحتی برروی بستر سیم تلفن قادر به دریافت آن هستیم در حالی که برای دریافت اینترنت VDSL نیاز به کابل کشی جداگانه است. دومین تفاوت اینترنت ADSL و VDSL در سرعت آن است. سرعت دانلود در اینترنت VDSL پنج برابر اینترنت ADSL و حدود 60 مگابایت بر ثانیه است و سرعت آپلود در حدود 16 مگابایت بر ثانیه و 10 برابر سرعت آپلود سرویس اینترنت ADSL است. در VDSL از کابل‌های مسی استفاده می‌شود و باندهای فرکانسی آن از ۱۲ کیلوهرتز تا ۲۵ کیلوهرتز است.

در این تکنیک سعی می‌شود تا از نزدیک‌ترین کافوی نوری (صندوق توزیع خطوط مشترکین که ورودی آن فیبرنوری و خروجی آن کابل مسی است) به مشترک یا همان کلاینت سرویس‌دهی انجام گیرد. به همین دلیل در این تکنیک دیگر Downstream و Upstream مفهومی ندارد و سرعت اینترنت دریافتی مشترکین یکسان است. اما در اینترنت VDSL هم عواملی وجود دارند که برروی سرعت اینترنت تاثیرگذار هستند و آن عوامل عبارتند از:

  • کیفیت کابل‌های مسی
  • تداخل

مودمی که برای دریافت اینترنت VDSL مورد نیاز است با مودم ADSL متفاوت است و برروی اینترنت VDSL علاوه بر اینترنت می‌توان سرویس‌های ارزش افزوده‌ای مانند  ویدیو کنفرانس، IP-TV ، خطوط تلفن SIP (تلفن بر بستر اینترنت) و … دریافت کرد. پس اگر می‌خواهید یک اینترنت پرسرعت‌تر و باکیفیت‌تر نسبت به اینترنت ADSL برروی کابل داشته باشید اینترنت VDSL گزینه مناسبی است. علاوه بر کابل همان‌طور که اشاره شد به یک مودم VDSL هم نیاز دارید.

 

اینترنت فیبر نوری (UFB)

اینترنت فیبر نوری (UFB)

 

UFB مخفف عبارت Ultra-Fast Broa است. همان‌طور که از نام اینترنت فیبر نوری مشخص است. این اینترنت بر بستر کابل‌های فیبر نوری ارائه می‌شود. سرعت دانلود و آپلود در اینترنت فیبر نوری تا 1گیگا بایت بر ثانیه می‌رسد. این نوع اینترنت برای کاربران خانگی حداقل در ایران عرضه نمی‌شود. و کاربرد آن برای سازمان‌ها وشرکت‌های بزرگ است که با دستگاه‌هایی که دارند پهنای باند را در بین کاربرانشان توزیع می‌کنند. در اینترنت فیبر نوری اطلاعات برروی کابل‌های فیبر نوری منتقل می‌شوند. و به جای سیگنال‌های الکتریکی از سیگنال‌های نوری استفاده می‌شود و سرعت و کیفیت بیشتری دارد. و نسبت به شرایط محیطی مقاوم‌تر است. برای دریافت اینترنت فیبر نوری نیز بایستی از مودم‌های مخصوص استفاده کنید و نمی‌توانید از مودم‌های اینترنت ADSL و VDSL استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *