راهنمای خرید, مقایسه

تفاوت فن 3 پین و 4 پین

چه تفاوتی بین فن های 3پین و 4پین وجود دارد؟

اگر تا به حال درون کیس‌های مختلف را باز کرده. و نگاهی انداخته باشید شاید به این مسئله برخورد کرده باشید که بعضی از فن‌های سی‌پی‌یو دارای سیم‌های بیشتری نسبت به انواع دیگر فن‌های سی‌پی‌یو هستند. در این مقاله می‌خواهیم تفاوت بین فن 3 پین و 4 پین را مورد بررسی قرار دهیم. و علت داشتن این سیم‌های اضافه‌تر را نسبت به انواع دیگر فن‌های CPU مورد بررسی قرار دهیم.

چه تفاوت هایی بین فن 3 پین و 4 پین وجود دارد؟

چه تفاوتی بین فن های 3پین و 4پین وجود دارد؟

فن 3 پین که مجهز به کانکتور سه پین هستند دارای سه بخش ولتاژ 5/12 ولت، زمین و سیگنال هست. سیم مربوط به سیگنال برای اندازه گیری و تعیین میزان اندازه سرعت فن در زمان‌های گوناگون نقش دارد. و در تغییر سرعت فن هیچ نقشی ندارد. با افزایش و کاهشی که در میزان ولتاژ اتفاق می‌افتد سرعت فن از طریق سیم ولتاژ کم و زیاد می‌شود. فن‌های 4 سیم به فن‌های PWM نیز شهرت دارند. کانکتورهای چهار پین مشابه کانکتورهای سه پین دارای بخش ولتاژ و زمین هستند اما علاوه بر این دو بخش برای سیگنال‌دهی و کنترل فن به صورت جداگانه دارند. بر روی این فن‌ها نوعی چیپ تعبیه شده است که وظیفه تعیین میزان سرعت چرخش فن و اعمال آن برروی فن را برعهده دارد. فن‌های PWM پیشرفته‌ترین فن‌های خنک کننده هستند که امکان تغییر سرعت آن‌ها وجود دارد.

کانکتورهای فن سه سیم و چهار سیم

فن‌های تهویه هوا که برای بدنه کیس‌ها و پردازنده‌های کامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرند از هر دو نوع کانکتورهای سه سیم و چهار سیم استفاده می‌کنند. کانکتورهای فن سه سیم دارای قدرت کمتری نسبت به کانکتورهای فن 4 سیم هستند. و بنابراین برروی بدنه کیس که سبک‌تر هستند تعبیه می‌شوند. کانکتورهای چهار سیم دارای قدرت بیشتری نسبت به کانکتورهای سه سیم هستند. و اغلب برای پردازنده‌های اصلی که برق زیادی مصرف می‌کنند و نیاز بیشتری به خنک شدن دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای خرید هرگونه فن می‌توانید به آدرس فروشگاه سولاریس و یا به وبسایت مراجعه نمایید و فن تهیه نمایید.

2 دیدگاه در “تفاوت فن 3 پین و 4 پین

 1. مهدی گفت:

  سلام
  خیلی ممنون بابت توضیحی که دادید. کل اینترنت رو گشتم فقط سایت شما این موضوع رو قشنگ توضیح داده بود.
  یه سوال داشتم. مادربورد من فقط کانکتور چهار پین پشتیبانی میکنه. یعنی هرچی گشتم کانکتور سه پین پیدا نکردم. میتونم فن با کانکتور سه پین رو به کانکتور چهارپین(کنارش نوشته: cha fan) وصل کنم تا بتونم سرعت فن رو بدست بیارم؟
  مادربورد من: ASUS H61M-PRO
  مدل فن: 80 میلی متری تسکو

  1. سلام
   با شماره 09127603379 تماس بگیرین تا راهنمایتون بکنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *